Budżet Obywatelski 2023

Budżet Obywatelski 2023! -Wyniki

Budżet Obywatelski 2023!

Głosowanie trwa od 26września do 10 października.

 

W tegorocznej edycji do głosowania zakwalifikowało się 305 ciekawych projektów z zakresu: zdrowia, sportu i rekreacji, edukacji, bezpieczeństwa, inwestycji drogowych.

W puli Budżetu Obywatelskiego są22 063 118 złotych.Oddając głos można wygrać nagrody, a dzielnica z najwyższa frekwencją zyska świąteczne iluminacje.

Kto może głosować ?

W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, także dzieci i młodzież. Mogą być to osoby zameldowane na pobytstały lub czasowy w naszym mieście, osoby dopisane w Gdańsku do rejestru wyborców lub posiadające Kartę Mieszkańca.

Jak głosować?

Głosowanie odbędzie się w formie elektronicznej za pomocą interaktywnego formularza na stronie www.gdansk.pl

Zasady przyznawania punktów

Każdemu głosującemu przysługujełącznie 8 punktów:

5 punktów na projekty dzielnicowe Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Budżetu Obywatelskiego oraz 1 punkt na projekt dzielnicowy Zielonego Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Zielonego Budżetu Obywatelskiego.

Punkty można przydzielać na projekty w dowolnej dzielnicy.

Głosowanie odbywa się jednorazowo, bez możliwości modyfikowania, zmiany i ponownego przyznawania punktów.

Minimalne progi poparcia

W tym roku zostały obniżone progi poparcia dla projektów w trakcie głosowania: do realizacji projektów konieczne jest uzyskanie minimalnego progu poparcia: 100 dla projektu dzielnicowego Budżetu Obywatelskiego, 200 dla projektu ogólnomiejskiego Budżetu Obywatelskiego. Nowością jest minimalny próg na projektów ogólnomiejskich Zielonego BO – 200. Tylko projekty dzielnicowe Zielonego BO pozostają bez limitów.

Mobilne Punkty Głosowania

Na czas trwania głosowania między26 września a 10 października, aby jeszcze bardziej zachęcić i ułatwić gdańszczankom i gdańszczanom głosowanie,pracownicy Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami organizują Mobilne Punkty do Głosowania. Będzie w nich można, z pomocą konsultantów zagłosować na wybrane projekty. Aby zagłosować w punkcie mobilnymwystarczymieć ze sobą dokument tożsamości. Wykaz wszystkich miejsc, w których można wziąć udział w głosowaniu dostępny jest na stronie internetowej:www.gdansk.pl/budzet-obywatelski

 

Zielony Budżet Obywatelski

W tym roku, już po raz trzeci można głosować na Zielony Budżet Obywatelski. Do głosowania zakwalifikowały się aż 94 zielone projekty.

O wyodrębnienie środków na ten cel z podstawowej puli Budżetu Obywatelskiego apelowali mieszkańcy i aktywiści. Zielony Budżet Obywatelski zadebiutował w 2020 roku. Zakłada przede wszystkim rozwój publicznych, ogólnodostępnych miejskich terenów zieleni poprzez budowę nowych przestrzeni zielonych oraz renowacje i modernizację zagospodarowania istniejących.

 

Nagrody za głosowanie

Gdańszczanki i gdańszczanie, którzy wezmą udział w głosowaniu mogą wygrać nagrody:

  • dla mieszkańców – 100 pakietów z gadżetami, które otrzyma co setna głosująca osoba. Liczenie rozpoczyna się o godz. 00:01 w poniedziałek, 26 września, a kończy na 10-tysięcznej osobie głosującej.
  • dla dzieci i młodzieży – 3 nagrody specjalne

Dziesiąta, sto dziesiąta i tysiąc dziesiąta osoba w wieku od 0-19 lat, która zagłosuje na projekty Budżetu Obywatelskiego za pomocą kodu QR wygrywa nagrodę specjalną. Kod można znaleźć na terenie miasta, na wszystkich plakatach i citylightach promujących etap głosowania. 10-ta osoba wygrywa słuchawki, 110-ta – głośnik, a 1010-ta – hulajnogę.

  • dla dzielnicy za najwyższą frekwencję – iluminacje świąteczne.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Na stroniewww.gdansk.pl/budzet-obywatelski  znajduje się baza przydatnych informacji na temat całego procesu konsultacji oraz głosowania. Znajdują się tu również materiały promocyjne dla wnioskodawców do pobrania on-line: plakaty, ulotka.

Do 14października 2022 r. poznamy szczęśliwych zwycięzców.

Zapraszamy do śledzenia profilu BO na Facebooku: gdanskBO

 

Kontakt:

Biuro ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami

Referat ds. Współpracy z Mieszkańcami

Tel.: 58 323 66 51

58 323 66 37

58 323 63 37

e-mail: budzetobywatelski@gdansk.gda.pl