Budżet Obywatelski 2021

Koronawirus opóźni nową edycję Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku, która miała się rozpocząć już w piątek, 20 marca. Urzędnicy zachęcają jednak, by najbliższe tygodnie wykorzystać np. na zastanowienie się, jakie projekty warto złożyć i dopracowanie ich.

– W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, w obliczu sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, tegoroczna edycja BO została przesunięta. Wstępnie zakładamy, że okres składania projektów rozpocznie się po świętach wielkanocnych, czyli w połowie kwietnia. Ale nie ma jeszcze dokładnie wyznaczonych dat – to zależy od rozwoju sytuacji zewnętrznej. Zakładamy już teraz, że termin głosowania wyznaczony na wrzesień, w związku z tym także zostanie przesunięty – informuje Sylwia Betlej, p.o. kierownik Referatu Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic.

Urzędnicy namawiają, by czas, który mieszkańcy “zyskają” w związku z opóźnieniem rozpoczęcia BO, pożytecznie wykorzystać.

– Można go poświęcić np. na zastanowienie się, jakie projekty warto złożyć, czego potrzebują mieszkańcy poszczególnych dzielnic, a przede wszystkim jak wykorzystać pieniądze z puli Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Zapraszamy mieszkańców do myślenia o propozycjach projektów w budżecie obywatelskim, o potrzebach w dzielnicy, a także o projektach, które warto złożyć powtórnie, bo wcześniej nie wygrały – wskazuje Sylwia Betlej. – Przygotowujemy dla mieszkańców informacje o najważniejszych zasadach tegorocznej edycji, także bazę kontaktów mailowych do osób z urzędu i jednostek miejskich, by konsultować wstępne propozycje projektów. Te informacje w tym tygodniu będą dostępne na stronie internetowej www.gdansk.pl/budzet-obywatelski.

Przygotuj się do złożenia projektu w BO

Co warto sprawdzić przy tworzeniu własnego projektu do BO? Przede wszystkim to, do kogo należy teren, na którym marzy nam się inwestycja w ramach tej inicjatywy. Informacjami w tej sprawie służy Wydział Geodezji UMG. Druga ważna rzecz to plany zagospodarowania przestrzennego, czyli jakie jest w nich przeznaczenie terenu, który planujemy pod inwestycję. Takie informacje są w Wydziale Urbanistyki i Architektury, a przyszłe plany można sprawdzić w Biurze Rozwoju Gdańska. Ważne też, by dobrze oszacować koszty projektu – można skorzystać z cennika miejskiego.

W puli tegorocznego gdańskiego BO, w tym Zielonego jest 18 428 001 zł.

14 824 301 zł to kwota przeznaczona na projekty dzielnicowe realizowane w 35 dzielnicach, w tym Zielony Budżet Obywatelski 2 880 000 zł.
3 603 700 zł to kwota przeznaczona na projekty ogólnomiejskie, w tym Zielony Budżet Obywatelski 1 080 000zł.

autor Ewelina Oleksy e.oleksy@trojmiasto.pl

Czytaj więcej na:
https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Koronawirus-opozni-nowa-edycje-Budzetu-Obywatelskiego-w-Gdansku-n143414.html?fbclid=IwAR1fRSKysl18N4CmW4tf-ezvdM6mIH2KeWZLyiKjirxEflgfonPwKPZXfGM#tri